AstroPismo

W tym dziale zamieszczam informacje o artykułach astronomicznych w czasopismach niezwiązanych z tą dziedziną nauki (nie będę pisał, że Urania, na swoich łamach, zamieściła artykuł o astronomii :)

Strony czasopism:
Polityka
Newsweek
CHIP
Komputer Świat

Polityka nr 15/07
Artykuł: "Groza ozonowa" - "W 1985 r. nie było już wątpliwości - warstwa znajdującego się w stratosferze ozonu radykalnie się zmniejszyła. Zawinił człowiek."

Polityka nr 12/07
Artykuł: "Cywilizacje pozaziemskie: Obcy na podsłuchu" - "Prawie pół wieku temu zaczęliśmy szukać cywilizacji pozaziemskich. Na razie bez skutku."

PC World Komputer nr 3/07
Płyta DVD: filmy HDTV przedstawiające starty wahadłowców, widok Ziemi z orbity oraz symulacje misji na Księżyc.

CHIP nr 3/07
Artykuł: "Wyliczanie Wielkiego Wybuchu" - W Genewie ("światowej stolicy fizyki jądrowej") budowany jest największy akcelerator cząstek - LHC. Jaką rolę odegrają w tym projekcie komputery?

Newsweek nr 6/07
Artykuł: "Ciemność widzę" - "Ciemna materia i ciemna energia tworzą 95 procent wszechświata, ale nie mamy pojęcia, czym są. Astrofizycy właśnie zrobili pierwszy duży krok na drodze do wyjaśnienia tajemnicy."

Newsweek nr 1/07
Artykuł: "Warszawski spin" - "Wkrótce komputery będą mniejsze, tańsze i lepsze. Dzięki spintronice półprzewodnikowej - dziedzinie elektroniki, której pionierem jest Polak prof. Tomasz Dietl."

Polityka nr 51/52/06
Artykuł: "Transformator" - "Nikola Tesla. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki był jego wpływ na kształt dzisiejszej elektronicznej cywilizacji."

Newsweek nr 47/06
Artykuł: "Słoń w czarnej dziurze" - "Fizycy odkryli, że ten sam obiekt może znajdować się równocześnie w dwóch różnych miejscach, a nieszczęśnika, który wpadł do czarnej dziury, da się uratować."

Newsweek nr 46/06
Artykuł: "Powrót Plutona" - "Tego lata zdegradowano go do roli większego kamyka błąkającego się w kosmosie. Dziś część uczonych chce mu przywrócić zaszczytny status planety."

Newsweek nr 41/06
Artykuł: "Scenariusz stworzenia" - "Amerykanie wzięli wszystko - pięciu naukowców ze Stanów Zjednoczonych zgarnęło tegoroczne Nagrody Nobla w medycynie, fizyce i chemii. W werdyktach noblowskiego jury jak nigdy dotąd ujawniła się przewaga amerykańskiej nauki nad resztą świata. W pierwszej połowie XX wieku czołówkę w naukach ścisłych stanowili Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi. Ostatnie pięćdziesiąt lat to coraz wyraźniejsza dominacja naukowców zza Atlantyku - w tym czasie przypadła im ponad połowa Nagród Nobla w medycynie i naukach ścisłych. W tym roku - wszystkie."

Newsweek nr 36/06
Artykuł: "Kod wszechświata" - "Z jakiego powodu ani ludzie nie mogą być wyżsi, ani Himalaje dużo większe? Co sprawia, że pewne obrazy budzą w nas lęk, a inne uspokajają? Na te pytania w niecodzienny sposób odpowiada matematyk John D. Barrow."

Newsweek nr 36/06
Artykuł: "Nowe polskie komety" - "Wystarczy komputer z dostępem do Internetu, by zostać kartografem kosmosu. Polacy najsprawniej odkrywają komety."

Newsweek nr 35/06
Artykuł: "Pluton za mały na Układ" - "Ma dziwaczną orbitę i jest mikrusem, co widać obok. Obiekty Układu Słonecznego pokazujemy w naturalnych proporcjach. Od czwartku Pluton nie jest już planetą."

Polityka nr 33/06
Artykuł: "...którzy jesteście w Niebie" - "Uczeni nie zawsze są tak racjonalni i sceptyczni, jak się powszechnie wydaje. Dobrym tego przykładem jest naukowy program poszukiwania inteligencji we Wszechświecie - SETI."

Newsweek nr 33/06
Artykuł: "Wakacje w kosmosie" - "Rozpoczęła się rywalizacja w budowaniu kosmodromów dla turystów. Chętnych na emocjonujące wycieczki w stratosferę zaczyna błyskawicznie przybywać."

Polityka nr 32/06
Artykuł: "Pecet z myszką" - "12 sierpnia 1981 r. firma IBM zaanonsowała wprowadzenie na rynek urządzenia o nazwie IBM PC. Nikt chyba wówczas nie przypuszczał, że 25 lat później klony i mutacje tego urządzenia będą obecne niemal w każdym domu cywilizowanego świata, a umiejętność jego obsługi stanie się elementem podstawowego wykształcenia."

Polityka nr 31/06
Artykuł: "Egoista aktywista" - "Rozmowa z Markiem Shuttleworthem, kosmicznym turystą, współtwórcą najpopularniejszej wersji wolnego oprogramowania Linuks."

Przekrój nr 31/06
Artykuł: "W kosmos polonezem" - "Każdy lot statkiem kosmicznym sprzed ponad ćwierć wieku to ogromne ryzyko. Jak to się dzieje, że większość kosmicznych misji kończy się jednak sukcesem?"

Newsweek nr 30/06
Artykuł: "Sztuczna inteligencja" - "To nie sen szalonego naukowca. Myślące i uczące się urządzenia już dziś chronią nasze samochody, pieniądze na kontach w banku i zdrowie."

Newsweek nr 30/06
Artykuł: "Wszechświat w probówce" - "Fizycy próbują stworzyć nowy wszechświat. Przepis już jest. Nie wiadomo jednak, czy mogliby w nim pojawić się kiedyś ludzie."

Newsweek nr 29/06
Artykuł: "Atomistyfikacja" - "Lobby atomowe tworzy mit bezpiecznej, czystej i taniej energii z atomu. Jak pokazuje praktyka, żadne z tych optymistycznych stwierdzeń nie jest prawdziwe."

Polityka nr 28/06
Artykuł: "Eeeee-Polak" - "Polscy informatycy należą do najlepszych na świecie. Wygrywają konkursy i pracują w renomowanych międzynarodowych korporacjach. Tymczasem międzynarodowe rankingi informatyzacji są dla nas bezlitosne. Polska to zaścianek."

Newsweek nr 27/06
Artykuł: "Prom pod nadzorem" - "Amerykanie wznawiają loty wahadłowców kosmicznych. Jednak wciąż pod znakiem zapytania pozostaje bezpieczeństwo misji. Czy fragment pianki może znów doprowadzić do katastrofy?"

Newsweek nr 26/06
Artykuł: "Kwanty przeciw hakerom" - "Nowa metoda kryptografii gwarantuje absolutne bezpieczeństwo tajnych informacji. Decyduje o tym tajemnicze zjawisko zwane splątaniem kwantowym."

Polityka nr 26/06
Artykuł: "Niebieskie ciała w oparach gazu" - "Toruńscy radioastronomowie są bliscy rozwiązania zagadki powstawania gwiazd i układów planetarnych. Za pomocą 32-metrowego radioteleskopu obserwują gwiazdy jeszcze przed ich narodzeniem."

Newsweek nr 25/06
Artykuł: "Inteligencja w kosmosie" - "Roboty wysłane na inne planety przestają być marionetkami sterowanymi z Ziemi. Dzięki sztucznej inteligencji zyskują coraz większą autonomię."

Newsweek nr 22/06
Artykuł: "Bilet na orbitę" - "Trzej milionerzy, którzy wydali po 20 mln dolarów, aby popatrzeć na Ziemię z kosmosu, ostro przepłacili. Ceny za taki lot niedługo przestaną być kosmiczne - spadną tysiąckrotnie."

CHIP FOTO-VIDEO digital nr 6/06
"Warsztat: fotografowanie gwiazd".

Newsweek nr 21/06
Artykuł: "Zmarszczki przestrzeni" - "Czy zderzenia odległych gwiazd deformują ziemską przestrzeń? Tropienie fal grawitacyjnych, przewidywanych przez Einsteina, właśnie się zaczęło."

Wprost nr 7.05.06
Artykuł: "Historia wszystkiego" - "Fizycy od czasów Alberta Einsteina poszukują jednolitej teorii wszystkiego. Bill Bryson, autor powieści socjologiczno-podróżniczych, napisał "Krótką historię prawie wszystkiego". I powstała jedna z najbardziej udanych książek popularnonaukowych.".

National Geographic nr 5/06
Artykuł: "Zaćmiło, aż miło" - Informacje nt. ostatniego zaćmienia Słońca.

Newsweek nr 16/06
Artykuł: "Laboratorium" - "Dwie czarne dziury połączone grawitacją będą w stanie połykać miliardy gwiazd"

Polityka nr 15/06
Artykuł: "Zabójczy mit Czarnobyla" - "Rozmowa z prof. Zbigniewem Jaworowskim, wybitnym specjalistą w dziedzinie skażeń promieniotwórczych."

Polityka nr 15/06
Artykuł: "Łże-uczeni" - "Oszustwa w nauce nie są wymysłem naszej epoki. Różne są ich motywy i różne okoliczności. Ale wcześniej czy później matactwa wychodzą na jaw, a fałszywi bohaterowie kończą karierę w niesławie. I od tej reguły bywają jednak wyjątki."

Polityka nr 14/06
Artykuł: "Cyferświat" - "Nawet jeżeli trudno nam się do tego przyznać, w codziennym życiu zachowujemy się w sposób łatwy do przewidzenia. Dlatego XVIII-wieczne reguły statystyki pomagają dziś wykrywać wirusy komputerowe, złodziei kart kredytowych i terrorystów."

Newsweek nr 13/06
Artykuł: "Księżycowe życie" - "Na elitarnej liście ciał Układu Słonecznego, które interesują poszukiwaczy pozaziemskiego życia, pojawiła się nowa nazwa: Enceladus, księżyc Saturna."

Polityka nr 13/06
Artykuł: "Proszę dotykać!" - "Chcesz zrobić własne tornado? Zajrzeć do świata bakterii, przeżyć trzęsienie ziemi albo samemu sprawdzić możliwości lasera? Proszę bardzo! Po to właśnie są centra nauki. W Warszawie powstaje pierwsza taka placówka w Polsce."

Gazeta Wyborcza nr 21 III-14 IV/06
Seria : "21 Odkryć XXI wieku"

Polityka nr 12/06
Artykuł: "Świeży blask starych gwiazd" - "Im dalej udaje nam się zajrzeć w głębię Wszechświata, tym dziwniejsze rzeczy dostrzegamy. Teraz naukowcy głowią się, jak wyjaśnić powstanie galaktyki, która liczy ok. 13 miliardów lat."

Chip nr 4/06
Artykuł: "Polimerowa luneta" - zastosowanie technologii OLED do produkcji instrumentów optycznych.

CHIP FOTO-VIDEO digital nr 3/06
Artykuł Marcina Sienki poświęcony fotografii zaćmienia Słońca 29 marca 2006.

Przekrój nr 10/06
Artykuł: "Teleskop po byku" - "Astronomowie żyją w świecie dużych odległości. Ale żeby zaraz budować teleskop o średnicy stu kilometrów?"

Newsweek nr 10/06
Artykuł: "Energia przyszłości" - "Kopalnie na Księżycu i uruchomienie superreaktora mogą nas całkowicie uniezależnić od ropy i dać niewyczerpywalne źródło energii."

Newsweek nr 6/06
Artykuł: "Symfonia drgających strun" - "Na początku XX wieku powstały dwie wielkie teorie opisujące fizyczny świat i działające w nim siły. Pierwsza z nich to teoria względności, obejmująca zjawiska zachodzące w wielkiej skali, całą przestrzeń, materię i czas. Drugą jest teoria kwantów, dotycząca cząstek tak małych, że nie można ich zobaczyć nawet pod mikroskopem. Jedna i druga są doskonałe. Paradoks polega jednak na tym, że nie da się ich pogodzić. Powstała więc trzecia - teoria strun. Z jednym z jej twórców, prof. Brianem Greenem, dyrektorem Instytutu Strun na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, rozmawia Bożena Kastory."

Polityka nr 5/06
Artykuł: "Dzieci globalnej zimy" - "Siarczyste mrozy, których właśnie doświadczamy, to nic w porównaniu z tym, co musieli przeżywać nasi odlegli przodkowie. Ziemia była bowiem kilka razy całkowicie skuta lodem."

Newsweek nr 5/06
Artykuł: "Daleki świat podobny do Ziemi" - "Bliźniaczka Ziemi - cięższa, zimniejsza, ale skalista, a nie zbudowana z gazu, jak dotychczas znajdowane planety. Odkryli ją polscy astronomowie."

Newsweek nr 5/06
Artykuł: "Sposób na planetę" - "Znamy już ponad 170 planet spoza Układu Słonecznego. Udało się je odkryć przede wszystkim dzięki metodom wymyślonym przez Polaków."

Newsweek nr 5/06
Artykuł: "Ziemia bis w soczewce" - "Jedynie metoda mikrosoczewkowania grawitacyjnego stosowana przez Polaków daje szanse na odkrycie obiektu podobnego do Ziemi - wyjaśnia twórca metody prof. Bohdan Paczyński, wybitny polski astrofizyk."

Polityka nr 4/06
Artykuł: "Niewidzialna rewolucja" - "Rozmowa z prof. Jerzym Rużyłło, nanoelektronikiem z Pennsylvania State University."

Polityka nr 4/06
Artykuł: "Został tylko dym" - "Katastrofa wahadłowca Challenger, do której doszło 20 lat temu, była największą tragedią w historii podboju kosmosu. I zapowiedzią klapy, jaką zakończył się amerykański program lotów załogowych."

Polityka nr 2/06
Artykuł: "Kometa w żelu" - "W najbliższych dniach będziemy świadkami dwóch ważnych wydarzeń - z kosmosu wraca ziemski posłaniec z cennym ładunkiem na pokładzie, inna sonda szykuje się zaś do startu na peryferie Układu Słonecznego. Czego możemy się spodziewać po tych wyprawach?"

Polityka nr 1/06
Artykuł: "Kosmopolacy" - "Gdy jedni szukają cywilizacji w kosmosie, inni już ślą listy do kosmitów. Zebrane na jednej stronie internetowej, w lutym zostaną wysłane w przestrzeń kosmiczną przez radioteleskop na Krymie."

Polityka nr 1/06
Artykuł: "E.T. z peceta" - "Po blisko siedmiu latach dobiegł końca program badawczy SETI@home. Połączył miliony ludzi na całym świecie, a właściwie ich komputery, których moc obliczeniowa została wykorzystana do poszukiwania śladów cywilizacji pozaziemskiej. Znaleziono co najmniej jeden ciekawy trop."

Newsweek nr 1/06
Artykuł: "Mocarstwa zastępują wyścig zbrojeń wyścigiem o podbój kosmosu. W 2006 roku Chińczycy, Japończycy i Amerykanie rozpoczną przygotowania do kolonizacji Księżyca."

Polityka nr 51,52/05
Artykuł: "Człowiek i widmo" - "Rozmowa z dr. Maciejem Konackim z Centrum Astronomicznego PAN w Toruniu, odkrywcą pierwszej planety krążącej w potrójnym układzie gwiazd."

Polityka nr 51,52/05
Artykuł: "W poszukiwaniu kosmicznych braci" - "Czy życie na Ziemi jest wynikiem niebywale mało prawdopodobnego zbiegu okoliczności, który zdarzył się tylko tutaj? Z roku na rok naukowcy odkrywają coraz więcej planet podobnych do naszej. Na razie - same martwe."

Polityka nr 50/05
Artykuł: "Wzór na terror" - "W ciągu najbliższych siedmiu lat można spodziewać się ataku terrorystycznego o podobnej skali jak 11 września 2001 r., ostrzegają matematycy. Co jednak matematyka ma wspólnego z przemocą?"

Newsweek nr 50/05
Artykuł: "Podróż w zasięgu myszki" - "Szykuje się przełom, który można porównać tylko ze stworzeniem samego Internetu. Dzięki mapom nowej generacji w sieci powstaje wirtualna kopia rzeczywistego świata."

Polityka nr 47/05
Artykuł: "Poczet laureatów 2005" - "Po raz piąty "Polityka" przyznała stypendia wyróżniającym się młodym naukowcom."

Newsweek nr 49/05
Artykuł: "Laser Archimedesa" - "Wynalazki greckiego geniusza zadziwiają uczonych nawet po dwóch tysiącach lat. Ale czy naprawdę potrafił on zbudować zwierciadło spalające statki strumieniem światła?"

Pc World Komputer nr 12/05
Zawartość DVD: pełna wersja programu SkyMap Lite 2005 oraz NASA World Wind.

Newsweek nr 46/05
Artykuł: "Materia po przejściach" - "Witajcie w świecie, gdzie filiżanki przenikają przez spodki, a ludzie jak duchy przechodzą przez ściany."

Newsweek nr 45/05
Artykuł: "Druga twarz Kopernika" - "Georadar, komputerowe techniki kryminalistyczne oraz intuicja archeologów pozwoliły odtworzyć wygląd twarzy starca z krzywym nosem - Mikołaja Kopernika."

Polityka nr 44/05
Artykuł: "Wariacje grawitacji" - "Wystrzelone 33 lata temu sondy kosmiczne Pioneer lecą niezupełnie tak, jak przewidywano. Czyżby ujawniło się nieznane dotąd oblicze grawitacji?"

Newsweek nr 42/05
Artykuł: "Buszujący w kwantach" - "Średnio jeden fizyk kwantowy przypada na kilkaset tysięcy rodzin. U Horodeckich jest czterech w jednym domu. Oto iście kwantowy fenomen."

Newsweek nr 40/05
Artykuł: "Początek świata odwołany" - "Nie było żadnego Big Bangu, w wyniku którego narodził się świat. Pomysł gigantycznej eksplozji jest naukowo nie do obrony - twierdzi grupa fizyków i astronomów, którzy spotkali się na konferencji "Kryzys w kosmologii"."

Polityka nr 40/05
Artykuł: "Zryta meteorytem" - "Na terenie Polski jest więcej śladów po uderzeniach meteorytów, niż do tej pory przypuszczano. Może właśnie tam uda się znaleźć cenne surowce?"

Polityka nr 39/05
Artykuł: "Apollo na sterydach" - "Amerykanie ogłosili plan powrotu na Księżyc i zbudowania tam bazy kosmicznej. Po co? Ponieważ nie chcą oddać Srebrnego Globu Chińczykom, którzy coraz poważniej zagrażają USA w kosmicznym wyścigu."

Polityka nr 38/05
Artykuł: "Co nami wstrząsa?" - "Równo rok temu w północno-wschodniej Polsce miało miejsce trzęsienie ziemi, które zaskoczyło wszystkich. Dziś naukowcy wysuwają przypuszczenie, że mamy tam do czynienia z nieznanym wcześniej uskokiem tektonicznym."

FORUM nr 34/05
Artykuł: "Odyseja kosmiczna 2005" - "Jest to zaproszenie do podróży. Zabieramy was na wyprawę zupełnie wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju z uwagi na dystans, jaki przyjdzie nam pokonać (10 mld kilometrów), oraz niezwykłe miejsca, które będziemy mieli okazję odwiedzić."

Newsweek nr 34/05
Artykuł: "Przystanek Księżyc" - "Najpierw Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Potem loty na Księżyc i Marsa. Rozpoczyna się nowa era podboju kosmosu."

Twój Niezbędnik nr 3/05
Zawartość CD: programy - Orbitron, EarthView i Program Pogoda.

Polityka nr 31/05
Artykuł: "Mars na oku" - "Kolejna sonda, która 10 sierpnia wystartuje w kierunku Marsa, dzięki nowym urządzeniom przyjrzy mu się dużo dokładniej niż poprzednie. Co może tam wypatrzeć?"

Polityka nr 30/05
Artykuł: "Messenger goni Merkurego" - "Rok temu wystartowała sonda "Messenger", której celem jest Merkury. Za kilka dni przeleci obok naszej Ziemi i wykorzysta ją jako trampolinę, która pchnie statek kosmiczny na właściwy tor".

Polityka nr 28/05
Artykuł: "Kosmiczna kariera pewnej bakterii" - "Wedle rozpowszechnionego przekonania, do życia niezbędne jest Słońce. W głębinach Pacyfiku odkryto jednak bakterie, które doskonale radzą sobie bez niego. To zmienia nasz sposób myślenia o możliwości istnienia życia na innych ciałach niebieskich.".

Polityka nr 28/05
Artykuł: "Discovery: reaktywacja" - NASA niedługo wznowi po dwuletniej przerwie program lotów wahadłowców. "Na pierwszy ogień idzie" Discovery - najstarszy prom kosmiczny będący w posiadaniu agencji.

Newsweek nr 26/05
Artykuł: "Jak wrócić do przeszłości" - "Wyprawa w przeszłość jest możliwa - twierdzą dwaj znani fizycy. Ale podróżnik w czasie będzie tylko biernym obserwatorem, nie zdoła zrobić nic, co mogłoby zmienić teraźniejszość."

Polityka nr 26/05
Artykuł: "Poszarpany świat" - "Mało kto zdaje sobie sprawę, że żyjemy w świecie fraktali – dziwnych i skomplikowanych figur geometrycznych, które odznaczają się regularnością w nieregularnościach i zadziwiają samopodobieństwem.".

Polityka nr 21/05
Artykuł: "Wielki Brat na orbicie" - badania satelitarne w służbie geodezji.

Polityka nr 19/05
Artykuł: "Czyje to ślady?" - "Szukamy drugiej Ziemi".

Newsweek nr 17/05
Artykuł: "Ciemna strona mocy" - "Nie wiemy, czy jest, ani skąd się wzięła, odkryliśmy za to, że stanowi główny budulec Wszechświata - ciemna energia."

Polityka nr 17/05
Artykuł: "Ziemia przeciw katastrofom" - "Globalny System Systemów Obserwacji Ziemi" ma pomóc w przewidywaniu wystąpienia katastrof.

Polityka nr 16/05
Artykuł: "Wycieczka na przedmieścia" - amerykańska sonda New Horizons ma jako pierwsza dotrzec do najdalszej planety Układu Słonecznego - Plutona.

Polityka nr 15/05
Artykuł: "Tragiczny sukces fizyki" - "Hans Bethe - fizyk z bombą na sumieniu."

Polityka nr 15/05
Artykuł: "Widoki z nieba" - zdjęcia lotnicze Polski i ich analiza.

Polityka nr 15/05
Artykuł: "Wysyp geniuszy" - Polacy mistrzami świata w programowaniu zespołowym.

Komputer Świat nr 7/05
Płyta CD: "Encyklopedia Wszechświata" - encyklopedia Optimus Pascal Multimedia.

Polityka nr 12/05
Artykuł: "Opuścimy Ziemię" - "Rozmowa z prof. Aleksandrem Wolszczanem."

Przegląd nr 9/05
Artykuł: "Kosmiczny wyścig" - "Rozmowa z dr. Andrew Coatesem, szefem Wydziału Plazmy i Fizyki Planetarnej University College w Londynie oraz współpracownikiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)."

Polityka nr 9/05
Artykuł: "Sposobem na Księżyc" - "Europa goni Amerykę i Rosję w wyścigu."

Polityka nr 7/05
Artykuł: "Ile wart jest zeszłoroczny śnieg?" - "Lodowce: prawdziwe archiwum informacji o historii Ziemi."

Polityka nr 3/05
Artykuł: "Na lodzie pisane" - "Topnienie lodów Arktyki ma swoje dobre strony."

Polityka nr 1/05
Artykuł: "Bombowa misja" - sonda Deep Impact zbada w lipcu 2005 r. jądro komety Tempel 1.

Pc World Komputer na gwiazdkę 1/04
Zawartość DVD: Orbitron 3.1 - progam podaje polożenie sztucznych satelitów na orbicie.

Polityka nr 45/04
Artykuł: "Zapalić Słońce" - wykorzystanie syntezy jądrowej jako źródła energii.Newsweek nr 42/04
Artykuł: "Zapach nauki" - wiemy już, kto w tym roku otrzyma nagrody Nobla.

Polityka nr 41/04
Artykuł: "Jeden dzień w fabryce wiedzy" - "Współczesna wieża Babel nazywa się CERN".

Komputer Świat nr 21/04
Artykul: "Festiwal ludzi myślących" - w dniach 17 - 26 września trwał w Warszawie VIII Festiwal Nauki.

Polityka nr 38/04
Artykuł: "Plankton chłodzi" - przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu.

Polityka nr 36/04
Artykuł: "Światło na Słońce" - "wkrótce na Ziemię dotrze kosmiczna przesyłka z sondy Genesis".

Newsweek nr 34/04
Artykuł: "Prześwietlanie kosmosu" - jakie zagrożenia czychają na nas w kosmosie?

Świat Techniki nr 2/04
Artykuł o Polskiej Sieci Bolidowej.

CHIP DVD nr 9/04
Zawartość DVD: Space Explorer 1.0 - "Symulator statku kosmicznego, dzięki któremu możemy podróżować po naszym Układzie Słonecznym."

Polityka nr 29/04
Artykuł: "Jeszcze pożyjemy" - jakie są dalsze możliwe losy wszechswiata?

Świat Techniki nr 1/04
Artykuł: "Rosetta - łowca komet" UWAGA! W tym numerze jest dość dużo błędów merytorycznych.

Polityka nr 25/04
Artykuł: "Wyprawa na Białym Rycerzu" - za kilka dni ma wystartować pierwszy prywatny, załogowy lot kosmiczny.

Polityka nr 24/04
Artykuł: "Tajemnice władcy pierścieni" - sonda Cassini dotarła do Saturna.

Polityka nr 23/04
Artykuł: "Co naprawdę będzie pojutrze" - opublikowano raport nt. konsekwencji nagłych zmian klimatu.

Polityka nr 19
Artykuł: "Bilet powrotny" - czy warto wydawać setki miliardów dolarów dla lotu na Marsa?

Polityka nr 17 (24.04.04)
Notka: "Odholować kometę" - powstał projekt zmiany w 2015 r. orbity planetoidy, by przekonać się, czy można to zrobić za pomocą silników sondy, czy też konieczny jest wybuch jądrowy.

Pc World Komputer nr. 4/04
Zawartość CD: pełna wersja encyklopedii "Podbój Kosmosu".

Polityka nr 13 (27.03.04)
Artykuł: "Sondy w szoku" - Voyager 1 właśnie mija granice Układu Słonecznego.

Polityka nr 10 (6.03.04)
Notka: "Tajemnicze kulki" - na zdjęciach przesłanych z Marsa przez MER-y widać tajemnicze, kilkumilimetrowe kulki.

Polityka nr 9 (28.02.04)
Notka: "Diamentowa gwiazda" - w gwiazdozbiorze Centarura znajduje się gwiazda składająca się prawie w całości z diamentu.

Polityka nr 8 (21.02.04)
Artykuł: "Koniec z bezrobociem" - informacje o robonautach - robotach, które mają pracować w kosmosie.

Polityka nr 4 (24.01.04)
Artykuł: "Sowa o sokolim wzroku" - w 2015 roku uruchomiony zostanie 100 m teleskop optyczny OWL.

Komputer Świat nr 4/04 (4.02 - 17.02)
Artykuł: "Duchem na Marsie" - opis misji MER-ów, komentarz dr hab. Janusza Ziółkowskiego i historia lotów na Marsa

Polityka nr 1 (3.01.04)
Artykuł: "Złapana za warkocz" - sonda Rosetta pobrała próbki pyłu z ogona komety Wild 2.

Polityka nr 50 (13.12.03)
Artykuł: "Mars dla turystów" - opis jak wyglądałaby turystyczna wyprawa na Marsa.

Polityka nr 49 (6.12.03)
Notka: "Samotne planety" - ...typu Jowisza mogą powstawać z obłoków gazowo-pyłowych (podobnie, jak gwiazdy).

Polityka nr 22.11.03
Notka: "Rosetta ma nowy cel" - zamiast polecieć na kometę Wirtanena, poleci na Czuriumowa-Gierasimienko.

Polityka nr 46 (15.11.03)
Artykuł: "Nagrzany bąbel i młode gwiazdki" - wybuchy gwiazd mogą zagrozić Ziemi.

Gazeta Krakowska nr 17.10.03
Wywiad z Robertem Zubrinem.

Polityka nr 43 (25.10.03)
Artykuł: "Smok w kosmos" - Chińczycy wysłali swojego człowieka w kosmos.

Polityka nr 42 (18.10.03)
Wykaz tegorocznych noblistów z fizyki, chemii, medycyny i ekonomii.

Polityka nr 41 (11.10.03)
Artykuł: "Chińczycy do gwiazd" - artykuł przedstawia początki Chińskiego programu kosmicznego.

Polityka nr 39 (27.09.03)
Artykuł: "Zobaczyć niewidzialne" - artykuł opisuje historię obserwacji nieba w zakresie promieniowania gamma.

Polityka nr 38 (20.09.03)
Artykuł: "Spalenie Galileusza" - 21 września spaliła się w atmosferze Jowisza sonda Galileo.

Gazeta Krakowska nr 12.09.03
Artykuł: "Ba(k)terie na cukrze" - odkryto mikroorganizmy, które mogą wytwarzać prąd elektryczny.

Gazeta Krakowska nr 5.09.03
Artykuł: "Armageddon za jedenaście lat" - przez kilka dni astronomowie zastanawiali się, czy planetoida 2003 QQ47 uderzy w Ziemię. Teraz już na szczęście wiemy, że tak się nie stanie.

Twój Niezbędnik nr 3/03
Zawartość CD: programy astronomiczne - Cartes du Ciel 2.75, Celestia 1.3, WinStars 1.031 RO, WITaj!.

Polityka nr 35 (30.08.03)
Artykuł: "Mars wita nas" - 27 sierpnia Mars znajdował się najbiżej Ziemi, niż kiedykolwiek przedtem w dziejach historii człowieka.

Gazeta Krakowska nr 22.08.03
Artykuł: "Odyseja trwa" - przedstawia on cele misji sond na Marsa.

Gazeta Krakowska nr 8.08.03
Artykuł: "Tunguska zagadka" - czy grozi nam zagłada z kosmosu?

Polityka nr 31 (9.08.03)
Artykuł: "Podczerwony Wszechświat" - następcą teleskopu Hubble'a będzie instrument pracujący w podczerwieni.

Polityka nr 31 (2.08.03)
Notka: "Więcej, niż ziaren piasku" - wg. naukowców za pomocą największych instrumentów możemy zobaczyć 70 tryliardów gwiazd.

Komputer Świat nr 16/03 (23.07-5.08)
Zapis czatu przeprowadzonego w portalu Wirtualna Polska z gen. Mirosławem Hermaszewskim.

Polityka nr 28 (12.07.03)
Notka: "Teraz Mars, potem Wenus" - ESA zamierza wysłać sondę na Wenus.

Gazeta Krakowska nr 11.07.03
Artykuł: "Spacerkiem po Słońcu" na Naszej Gwieździe Dziennej istnieją 450 km góry!

Życie na gorąco nr 28 (10.07.03)
Artykuł: "Mirosław Hermaszewski" mija 25 rocznica lotu pierwszego polaka w kosmos.

Gazeta Krakowska nr 2.07.03
Artykuł: "Z Wawelami w kosmosie" - 25 rocznica lotu gen. Hermaszewskiego.

Polityka nr 26 (28.06.03)
Notka: "Kolejna katastrofa" 380 mln lat temu w Ziemię uderzyła planetoida niszcząc 40% morskich zwierząt.

Polityka nr 25 (21.06.03)
Artykuł: "Z plutonem na Marsa" misje międzyplanetarne wymagają wydajnych i niezależnych od Słońca źródeł energii. Wymagania te spełniają reaktory jądrowe. Jednak przeciwko ich misjom sprzeciwiają się ekologowie.

Gazeta Krakowska nr 13.06.03
Artykuł: Gwałtowne początki" czy Ziemia mogła powstać 10 mln lat po narodzinach Słońca?

Gazeta Krakowska nr 6.06.03
Artykuł: "Atak na Marsa" wystartowała pierwsza marsjańska sonda ESA.

Polityka nr 22 (31.05.03)
Artykuł: "Na wejściu czarna dziura, na wyjściu biała" czy możliwe są podróże pomiędzy Wszechświatami?

Polityka nr 22 (31.05.03)
Notka: "Cieńszy, ale za gruby" najnowsze analizy zdjęć księżyca Jowisza - Europy wykazują, że lodowa skorupa pod którą znajduje się najprawdopodobniej woda w stanie ciekłym ma 25 km grubości, a nie 100 km, jak kiedyś przypuszczano.

Gazeta Krakowska nr 23.05.03
Artykuł: "Marsjańska hydrozagadka" polski paleontolog będzie poszukiwał życia na Czerwonej Planecie.

Polityka nr 21 (24.05.03)
Artykuł: "Wszyscy na Marsa" w czerwcu tego roku ruszą na Czerwoną Planete aż cztery sondy kosmiczne. A wszystko to z powodu wielkiej opozycji Marsa.

Tele Magazyn nr 20/03 (9.05.03 - 15.05.03)
Artykuł: "Apollo 13" recenzja jednego z najsłynniejszych filmów o lotach ludzi na Księżyc.

Gazeta telewizyjna nr 108 (9.05.03 - 15.05.03)
Artykuł: "Apollo 13" recenzja jednego z najsłynniejszych filmów o lotach ludzi na Księżyc.

Gazeta Krakowska nr 9.05.03
Artykuł: "Bombą w Księżyc" w 2007 r NASA zamierza wysłać trzy miniaturowe sondy kosmiczne, które mają wbić się pod powierzchnię gruntu Księżyca i poszukać tam śladów wodoru.

Pc World Komputer nr 5/03 DVD
Zawartość DVD: Bardzo dobre planetarium Hallo Northern Sky. Dodatkowo dołączono do niego plik pomocy i dodatki HNS Planetarium Add-Ons zawierajace m.in. katalogi gwiazd, asteroid, komet, galaktyk itp.

Polityka nr 17 (26.04.03)
Artykuł: "Kosmiczny kartofel" japońska sonda kosmiczna MUSES - C dostarczy na Ziemię próbki gruntu planetoidy 1998 SF36.

Polityka nr 16 (19.04.03)
Artykuł: "Okna kosmosu" wywiad z profesorem Bohdanem Paczyńskim z Princeton University. Pojawił się tam wg. mnie drobny błąd: z tekstu można wywnioskować, że projekt OGLE odkryl planety poza Układem Słonecznym dzięki mikrosoczewkowaniu grawitacyjnemu, a nie za pomocą tranzytów.

Super Exspress 12-13.04.03
Artykul: "Setka pod księżycem" w ciągu kilku lat liczba znanych księżyców Jowisza... potroiła się. Jak to możliwe?

Polityka nr 12.04.03
Artykuł: "Pluton się odsłania" za 12 lat do najdalszej planety Układu Słonecznego może dolecieć sonda New Horizons.

Polityka nr 14 (5.04.03)
Artykuł: Notka o opóźnieniu startu sondy Mars Express.

Polityka nr 14 (5.04.03)
Artykuł: "W rurę zwijany" tekst o geometrii Wszechświata.

Chip nr 4/03
Notka: "350-megapikselowe monstrum" największy na świecie aparat cyfrowy jest wykorzystywany do obserwacji nieba.

Polityka nr 9 (1.03.03)
Artykuł: "Początek świata" sonda WMAP dokonała ważnych odkryć dla kosmologii.

Chip nr 4/03 DVD
Zawartość DVD: Wygaszacz ekranu Space Pioneers And Firsts.

Komputer Świat nr 5/03
Artykuł: "Rakietowa kontrola" opis systemu STARS zajmującego się kontrolą lotów rakiet kosmicznych typu Atlas, Delta i Tytan.

O katastrofie Columbii pisały chyba wszystkie popularne gazety. Oto wykaz niektórych artykułów na ten temat:

Polityka nr 8.02.03
Artykuł: "W mroki poza światem".
Przekrój nr 9.02.03
Artykuł: "Promu nie ma".

Chip nr 2/03 CD
Zawartość CD: Stig's Sky Calendar- prosty kalendarz.

Polityka nr 18.01.03
Notka: "Lata Wszechświata" nasz Wszechświat może mieć aż 11.2-20 mld lat (najnowsze badania sondy WMAP obaliły tę tezę).

Gazeta krakowska nr 17.01.03
Artykuł: "Odłożona odyseja" przesunięto czas startu sondy Rosetta.

Polityka nr 11.01.03
Artykuł: "Polski młot na kometę" Polacy skonstruowali urządzenie, które ma polecieć na kometę!

Komputer Świat nr 2/03
Artykuł: "Teraz Polska w kosmosie" informacje o udziale Polskich naukowców w budowie satelity Integral.

Polityka nr 49 (7.12.02)
Artykuł: "Windą do nieba" czy winda może zastąpić kiedyś rakiety?

Pc Format nr 12/02 CD
Zawartość CD: Kolekcja klipartów. W folderze fotografie znajdują się takie działy jak Kosmos (380 zdjęć wysokiej jakości), SATELITE (34 zdjęcia), Samoloty (58 zdjęć) itp. Choć większość fotografii można za darmo ściągnąć z Internetu, to i tak uważam, że jest to dobry CD-ROM dla miłośników astronomii. Fotki niestety nie mają opisu.

Pc World Komputer nr 1/03 DVD
Zawartość DVD: pełna wersja Celestia 3D Planetarium (program przedstawiający w trzecim wymiarze wygląd i usytuowanie obiektów w Układzie Słonecznym, a nawet gwiazd w Drodze Mlecznej. UWAGA! Program nie jest wygodny w roli programu służącego np. do planowania obserwacji - nadaje się tylko w celach edukacyjnych), Celestia Add-Ons&Tools- zdjęcia, tekstury i inne dodatki do programu, Celestia w szkole- konspekt lekcji z wykorzystaniem Celesti (instrukcja obsługi programu), SkyMap Pro 9 Eval z instrukcja w PDF (Manual) - doskonałe planetarium, CoolSky 2- polskie planetarium, kontynuacja Astronomica`i, Orbitron- świetny program do śledzenia satelitów, WinStars 1.0- dobre planetarium, ze świetnym dziennikiem zdarzeń i Exploring the Universe- quiz astronomiczny, podający również podstawowe informacje o ciałach niebieskich. Polecam kupno, w szczególności wersji z DVD. Cena z dwoma CD - ROM-ami - 16,90 zł, z DVD 22,90 zł.

Polityka nr 9.11.02
Notka: "Noble po polsku" prof. Andrzej Udalski otrzymał w kategorii nauk ścisłych najważniejszą nagrodę naukową w naszym kraju.

Wprost nr 10.11.02
Artykuł: "Łowca planet" - Rozmowa z profesorem ALEKSANDREM WOLSZCZANEM.

Linux+ nr 10/02
Artykuł: "IRAF - pakiet dla astronomia" opis pakietu IRAF, slużącego do obróbki zdjęć astronomicznych.

Twój Niezbędnik nr 3/02
Zawartość CD: programy astronomiczne SkyMap Pro 8.03, Cartes du Ciel 2.74, OpenUniverse beta 3 i Coeli Stella 2000.

Gazeta Krakowska nr 2.08.02
Artykuł: "Na lini ostrzału" cały czas jesteśmy zagrożeni "ostrzałem z kosmosu"

Gazeta Krakowska nr 31.05.02
Artykuł: "Marsjański poker" opis misji Mars Odyssey.

Chip nr 4/01
Artykuł: "Miasteczko orbitalne" jakie komputery są stosowane w kosmosie?

Polityka nr 13 (31.03.02)
Artykuł: "Gdzie wzrok nie sięga" pięciostronnicowa galeria zdjęć z teleskopu Hubble`a.

Polityka nr 13 (31.03.01)
Artykuł: "Elektroniczny sierżant" uzyskano pierwszy polimerowy nadprzewodnik.

Polityka nr 9 (2.03.02)
Artykuł: "Kamienne anioły" czy życie mogło przybyć na Ziemię z kosmosu?

Gazeta Krakowska nr 22.02.02
Artykuł: "Trzy razy dookoła świata" 20 lutego 2002 r minęła 40 rocznica pierwszego amerykańskiego lotu orbitalnego.

Twój Niezbędnik nr 2/01 (IX-XI 2001)
Zawartość CD: SyMap Pro 7, StarCalc 5.6, Stella 2000.

Polityka nr 17 (28.04.01)
Artykuł: "Kosmiczna katastrofa" opis teorii (już obalonej) powstania Wszechświata wg. której powstał on podczas zderzenia dwóch innych pustych wszechświatów.

Komputer Świat nr 7/01
Artykuł: "Kosmos bliżej Ziemi" historia rozbudowy międzynarodowej stacji kosmicznej.

ENTER 5/2001
Artykuł: "Wielki upadek" - "Wraz z pojawieniem się Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Alfa i deorbitacją Mira rozpoczyna się nowy rozdział w historii ery kosmicznej.".

Chip nr 8/00
Zawartość CD: Zestaw programów astronomicznych.

Chip nr 12/98
Opis programu dObjects 2.92 - katalog obiektów na niebie.